Home   Organizacja przyjęć urodzinowych

Organizacja przyjęć urodzinowych

Scenariusz przyjęcia urodzinowego

  1. Uroczyste odśpiewanie Sto Lat. Solenizant siedzi w kółku na tronie a zebrani goście odśpiewują mu Sto Lat! Wręczenie prezentów.
  2. Zabawa integracyjna: Nić sympatii. Dzieci przedstawiają się sobie nawzajem rzucając do siebie kłębkiem włóczki. W ten sposób powstaje symbolicznie nawiązana nić sympatii.
  3. Przerwa w zabawie na poczęstunek i tort.
  4. Zabawa w skały. Dzieci tańczą swobodnie, gdy muzyka cichnie dzieci zamieniają się w skały (podkurczają kolana, chowają głowy). Prowadzący zakrywa jedno dziecko kocem a zadaniem dzieci jest odgadnięcie kto się schował pod kocem.
  5. Dzieci ustawiają krzesła w kręgu, siedzeniami do zewnątrz (liczba krzeseł jest o 1 mniejsza niż liczba dzieci), które ustawiają się na zewnątrz koła, zostaje puszczona muzyka dzieci chodzą dookoła krzeseł, gdy muzyka ustaje starają się szybko usiąść na najbliższym krześle. Komu się to nie udało ten odpada. Zabawa trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy.
  6. Przygotowujemy trasę wyścigu, zaznaczamy linię startu, mety i ustawiamy kilka torów przeszkód dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z każdej pary ma zawiązane oczy, zadaniem drugiej jest takie posterowanie jej aby jak najszybciej doszła do ustalonej linii mety. Na hasło „Start dzieci z zawiązanymi oczami ruszają w drogę, sterowani przez ich przewodników, które pierwsze dojdzie do mety ta para wygrywa.
  7. Wspólny taniec przy muzyce.
  8. Przerwa na poczęstunek. Odśpiewanie Sto Lat!
  9. Rozdajemy dzieciom balony, ich zadaniem jest ich nadmuchanie, a następnie za pomocą mazaka namalowanie na nich śmiesznej minki. Po zakończonej zabawie można wspólnie wybrać „najśmieszniejszy balon”, a na koniec pobawić się w odbijanie balonikiem w ten sposób, aby nie upadł on na podłogę. Każdy może swój balonik zabrać do domu.
  10. Wyścig gazet. W tej grze wszystkie dzieci stają w rzędzie naprzeciwko ściany i dostają po dwa kawałki gazety, na których mogą stanąć, jedna noga na każdym. Na hasło „Start!” zawodnicy zaczynają poruszać się w kierunku ściany. jeśli ktoś jakąś częścią ciała dotknie podłogi, musi zaczynać od początku.
  11. Przeciąganie liny. Prowadzący dzieli dzieci na dwie drużyny, których zadaniem będzie przeciągnięcie liny z przeciwnikami na swoją stronę.
  12. Taniec przebieraniec. Przygotowujemy kufer, walizkę lub inny przedmiot z różnymi gadżetami (kapeluszem babci, peleryną, rękawicami, elementem śmiesznej pidżamy, okularami przeciwsłonecznymi, kapciami, kaloszem itp.). W kole dzieci podają sobie piłkę, kiedy muzyka ucichnie osoba która ma piłkę losuje z walizki, kufra jeden element ubioru. Należy tak przerywać muzykę aby każdy miał możliwość wylosowania ubioru, a na koniec wszyscy mamy taniec przebieraniec /najlepiej rock-an-roll/ lub robimy wspólne zdjęcie w kilku pozach.
  13. Przerwa na poczęstunek.
  14. Zabawa kończąca urodziny odśpiewanie Sto Lat Solenizantowi. Podziękowanie gościom za przybycie.

Zabawy dodatkowe:

  1. Baloniki. W nadmuchane baloniki wkładamy karteczkę ze zwierzątkiem. Każde z nich ma balonik. Dziecko które przebija balon i ma zwierzątko, opisuje je dla innych dzieci, tak aby mogły odgadnąć co to za zwierzę. Wygrywa to dziecko, które nazbiera najwięcej karteczek z odgadniętym zwierzątkiem.
  2. Zabawa ludzie do ludzi. Ludzie do ludzi – na tę komendę dzieci szukają sobie pary, jedno zawsze zostaje bez. I to, co jest bez pary mówi komendę: dłonie do dłoni, stopy do stóp, głowa do głowy, łokieć do łokcia, ucho do ucha, nos do nosa itd. Dzieci starsze mogą dawać inne komendy, bardziej wyszukane i trudniejsze do wykonania np. prawa stopa do lewego ucha, nos do czoła, lewy łokieć do prawego kolana itd.
  3. Worek pełen skarbów. Wcześniej trzeba przygotować paczuszki z maleńkimi prezentami dla uczestników. Wystarczą drobiazgi (podpowiedzi znajdziesz na następnej stronie), byle ładnie zapakowane. Wnieś do pokoju worek ze „skarbami”. Każde dziecko dostaje prezent, kiedy coś zaprezentuje: zaśpiewa piosenkę, powie wierszyk, zrobi straszną minę lub fikołka.
  4. Na smyczy z balonem. Do tej zabawy potrzebnych jest wiele baloników i szpulka sznurka. Uczestnicy zabawy przywiązują balonik na sznurku do kostki u nogi. Celem zabawy jest zgniecenie baloników pozostałych uczestników zabawy i uchronienie własnego. Ci z uczestników, którym balonik pęknie, odpadają z zabawy. Wygra ten, komu uda się zachować nienaruszony balonik.
  5. Zabawy z animacyjną chustą KLANZA:

a) Morskie fale

  • Uczestnicy zabawy stoją w kole trzymając za uchwyty chusty. Po przez mocne potrząsanie chustą wywołują sztorm na morzu. Na hasło „cisza na morzu” – delikatnie wachlują.

b) Rybak i rybki

  • Uczestnicy trzymają chustę za brzegi. Prowadzący wybiera cztery osoby, które przyjmują role rybaka i rybek. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływające w wodzie (biegające pod chustą) rybki. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi.

c) Spadochron

  • Uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Część grupy siada w siadzie skrzyżnym pod chustą. Osoby trzymające chustę równocześnie unoszą ją w górę, w dół.

d) Spacer

  • Dzieci w pozycji na czworakach spacerują po chuście, lekko falowanej przez uczestników, którzy siedzą. Chętni odbywają spacer chodząc w parze z osobą czworakującą po chuście.

e) Kwiat lotosu

  • Jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą, pozostali uczestnicy zabawy trzymają chustę za brzegi. Zwracają się w prawą stronę i idąc powoli, zawijają siedzącego. Gdy jest on zawinięty do wysokości ramion, zatrzymują się i na hasło prowadzącego równocześnie i szybko cofają się.